Internet i pamięć zbiorowa

Pamięć jest zdolnością do rejestrowania ale także ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, informacji czy też skojarzeń. Zwykle pamiętamy to, co jest ważne dla nas jako jednostek w danej grupie społecznej. Internet obecnie jest bardzo znaczącym narzędziem w przywoływaniu pamięci zbiorowej. Maurice Halbwachs w dziele „Społeczne ramy pamięci” niejednokrotnie podkreśla, iż pamięć nie umożliwia przeżywania przeszłości po raz kolejny, lecz jedynie ją odtwarza. Dzięki tym rekonstrukcją mamy możliwość zachować własną tożsamość, ponieważ każde wspomnienie, nawet to najbardziej osobiste, wspomnienie wydarzeń, których byliśmy świadkami, nawet wspomnienie uczuć oraz myśli, których nie sformułowaliśmy, mają związek z zespołem pojęć, które posiadamy w związku, z osobami, grupami, miejscami, datami, ze słowami i zwrotami językowymi, również z rozumowaniami oraz pojęciami, krótko mówiąc z całym materialnym i moralnym życiem społeczności, do których należymy czy należeliśmy.

Zatem nasze wspomnienia, wyobrażenia opierają się na wspomnieniach innych ludzi, na wielkich ramach pamięci społeczeństwa, ma to również swoje odzwierciedlenie w Internecie jako swoistym medium. Pamięć zbiorowa to najogólniej mówiąc prawdopodobieństwo, że jednostki należące do tej samej grupy, będą pamiętały w podobny sposób, bądź też w podobny sposób zapominały. Wydarzenia, które tworzą historię grupy mają wpływ na historię postrzegania tej grupy. Owo prawdopodobieństwo wzmacniane jest przede wszystkim przez funkcjonujące w grupie ideologię, strukturę władzy, koncepcję czasu i przestrzeni, procesy socjalizacyjne, kulturę, a przede wszystkim przez świadome działanie na rzecz wydarzeń, które uznane zostały przez grupę za ważne.

Internet który zrewolucjonizował świat

Internet ułatwia działanie mechanizmów pamięci zbiorowej, jest księgą, w której niema rzeczy ulotnych. Dzięki Internetowi trudniej jest zapominać i pewnych sprawach, dzięki niemu jesteśmy bardziej świadomi. Wpływa on bez wątpienia na kondycję współczesnej pamięci zbiorowej społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *