Czym jest Internet?

Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET i sięgają końca lat 60. XX wieku.
Internet (w skrócie od ang. inter-network, dosłownie „między-sieć”) to pojęcie, pod którym kryje się nic innego jak ogólnoświatowa sieć komputerowa. W jej ramach możemy wydzielić trzy bardzo istotne ogniwa, bez których obecnie korzystanie z sieci jest nie możliwe. Routery to urządzenia (mogą być nimi także komputery) służące do łączenia ze sobą w wielką całość odrębnych sieci oraz do przesyłania między nimi informacji, w taki sposób by umożliwić ich przesłanie z jednego miejsca do drugiego. Serwety to nic innego jak specyficzne komputery, które zostały wydzielone by udostępniać swoje zasoby użytkownikom, którzy korzystają z komputerów w jednej sieci.

Sposób aby zaistnieć w Internecie – tworzenie stron Gdańsk!

tanie strony wwwOstatnim ogniwem tej układanki są nasze komputery, tablety, telefony, których używamy na co dzień. W dzisiejszym świecie wszystkie te terminy nie są już tak jednoznaczne jak w zamierzchłej przeszłości informatycznej. Teraz z każdego komputera w gospodarstwie domowym jesteśmy w stanie zrobić serwer lub router, wszystkie te czynności nie są skomplikowane i wymagają tylko drobnych zmian w konfiguracji i zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania (bardzo często soft, którego używamy na co dzień posiada funkcję serwera sieciowego, dzięki któremu możemy udostępniać dane innym komputerom), które umożliwi korzystanie z tego urządzenia.

Słyszy się coraz częściej, że całą strukturę związaną z łączy sieciowych oraz routerów można schować w tzw. chmurze, o której często istnieniu nie wiemy. Jest to sieć szkieletowa (backbone network) , której nie widzimy. Dowiadujemy się o niej w momencie awarii, któregoś z ogniw układu, co skutkuje odcięciem dostępu do sieci. Owa sieć przesyła największą ilość informacji i jest połączeniem mniejszych sieci lokalnych, sieci rozległych oraz grup roboczych. Urządzenia, które wchodzą w jej skład są odpowiedzialne głównie za funkcjonowanie sieci, która jest dostępna na danym obszarze. Istnienie tego ciągu jest ściśle uwarunkowane prawidłowym funkcjonowaniem każdego z elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *